اخبار پزشکی

تغذیه و آرامش، مبارزه با تنش و استرس

 
تغذیه و آرامش، مبارزه با تنش و استرس:
تغذیه علاوه براینکه نقش مهمی روی سلامت جسم دارد و کمبود های تغذیه ای مانند کمبود ویتامینها باعث بروز اختلالاتی در ظاهر بدن از جمله شکستن ناخن و ریزش مو می شوند بلکه روی سلامت روان نیز تاثیر گذارند. بطوریکه کمبود برخی ویتامینها باعث اختلالات روحی و روانی در افراد می شوند. امروزه زندگی شهر نشینی با تنش و استرس زیادی همراه است و اکثر مردم بدنبال راهی برای رهایی واز تنش و فشار عصبی و بدست آوردن آرامش هستند. از دیدگاه طب سنتی مصرف دمنوش های بابونه و اسطوخودوس، گل گاو زبان و سنبله طیب همراه با عسل و ... باعث ایجاد آرامش می شوند. در علم تغذیه تاکید بر خوردن غذاهای در دسترس است. اگر درب یخچال خود را بگشایید با مصرف یک لیوان شیر کم چرب می توانید آرامش و ریلکسیشن را برای خودتان به ارمغان بیاورید.
کربوهیدراتهای پیچیده: وقتی مقدار زیادی قندهای ساده مانند شیرینی، آبنبات، نوشابه و آبمیوه صنعتی و... می خوریم تا چندین ساعت بعد احساس افسردگی و بی حوصلگی داریم . در حالیکه با مصرف کربوهیدراتهای پیچده و پرفیبر مانند نان سبوس دارو جو احساس سرزندگی و آرامش داریم.
پروتئین: مصرف پروتئینهای مختلف و متنوع به اندازه کافی و زیاده روی نکردن در مصرف آنها می تواند باعث احساس نشاط در ما شود چرا که اسیدهای آمینه موجود در آنها در مغز به سروتونین تبدیل شده و حس خوبی به همراه دارد.
انرژی: از رژیمهای سخت و غیر علمی با گرسنگی های طولانی بپرهیزید: افت قند خون باعث پرخاشگری و فشار عصبی می شود. در عوض حجم غذا را کم و تعداد وعده ها را افزایش داده و منظم بودن و تنوع غذای را در نظر بگیرید. همچنین پرخوری باعث احساس سنگن، تنش و فشار عصبی می شود. خوردن صبحانه بسیار مهم می باشد.
آب: روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید.
قهوه: یک فنجان در روز کفایت می کند. مصرف بیشتر از آن باعث برانگیختگی و با دفع آب ابعث کشش عروق و ایجاد حس خستگی می کند
چای کمرنگ: سطح هورمونهای استرس را در بدن کاهش میدهد.
چای سبز: با داشتن آنتی اکسیدان های فراوان به مغز آرامش می دهد.
میوه ها: مثل آلو و انواع توتها. رکبات و ...
سبزیجات برگ سبز تیره مثل اسفناج با داشتن منیزیوم فراوان به آرامش و ریلکسیشن عضلات و مغز کمک می کنند. ریحان پتاسیم بالا و مکم به آرامش
شکلات تلخ: به مقدار کم، بخاطر داشتن منیزیوم و مس به آرامش کمک می کند.
لیمو: بخاطر داشتن تانن و اسانس حتی بوییدن آن به حس آرامش منجر می شود.
مغز ها: بخاطر داشتن اسیدآمینه تریپتوفان، که در مغز به سوتونین تبدیل می شود آرام بخش است. اما بصورت خام و بی نمک مصرف شود.
ویتامین سی موجود در مرکبات و سبزیجات، فلفل و... به تبدیل تریپتوفان به نیاسین کمک می کند و آرام بخش است.
شیر و لبنیات: منبع خوب کلسیم که به ریلکس شدن عضلات منجر می شود و همچنین منبع خوب تریپتوفان
نور خورشید:: تامین ویتامین دی و دفع خستگی و استرس
ویتامین های گروه ب: عملکرد ذهنی را تحت تاثیر قرار می دهند. غلات سبوس دار، گوشت و جگر و ...
کم خونی فقر آهن : باعث پرخاشگری، بی حوصلگی و افسردگی می شود. خرما ، گوشت، جگر و...
زمان انتشار: (7 ماه قبل)