اخبار پزشکی
شماره صفحه: 1 از 1
جراحی فتق
فتق‌ ( Hernia) عبارت‌ است‌ از بيرون‌زدن‌ يكي‌ از اعضاي‌ داخلي‌ بدن‌ از راه‌ يك‌ نقطه‌ ضعيف‌ يا يك‌ سوراخ‌ در عضلات‌ اطراف‌ آن‌ . به زبان ساده به بیرون زدگیهای غیر طبیعی جدار شکم فتق میگویند.
IORT رادیوتراپی داخل اتاق عمل بلافاصله پس از برداشتن تومور
IORT یک روش درمانی است که امواج رادیوتراپی در بافت اطراف تومور ، در اتاق عمل، به کار برده می شود.امروزه بعنوان یک روش شناخته شده و اثبات شده است. در مطالعات کلینیکی تاثیرات آن به اثبات رسیده است.بیماران بلافاصله بعداز برداشتن تومور و زمانیکه هنوز بیمار بیهوش است، تحت درمان با یک دوز از امواج قرار می گیرند.طول مدت تابش بستگی به تکنیک استفاده شده دارد: از حداکثر 30 تا 40 دقیقه با تکنولوژی نفوذ به لایه های پایین تر، تا 1 دقیقه برای روشهایی که از الکترون استفاده می شود.
جراحی آشالازی
آشالازی وضعیتی رایج است که در نتیجه آن فرد در بلعیدن دچار مشکل می شود. این مشکل در نتیجه عدم توانایی ماهیچه باسطه تحتانی در رها سازی خود بوجود می آید که در ادامه بیمار در هدایت غذا به درون معده با مشکل مواجه می شود. علت این بیماری ناشناخته است ولی متخصصان بر این باورند که عفونت، وراثت و یا نقص در سیستم ایمنی بدن که به نای (esophagus) آسیب رسانده است، در بروز این بیماری نقش دارند.
لاپاراسکوپی غدد فوق کلیوی
جراحی غدد فوق کلیوی به منظور برداشت تومور موجود در یکی از غدد فوق کلیوی انجام می شود. منظور از غدد کلیوی ارگان های کوچک . مثلثی شکلی است در بالای کلیه و نواحی فوقانی پشت شکم قرار می گیرند. این غدد هورمون ها و مواد شیمیایی بسیار زیادی را تولید می کنند که شامل استروژن، پروژسترون، کرتیسول، کرتیزون، استروید، آدرنالین (اپینفرین) و نورپینفرین می شوند. در صورتی که غده بیش از حد بزرگ شده باشد و احتمال و یا قطعیت سرطانی بودن مشخص شود، یکی از مواد ذکر شده و یا همه آنها را بیش از حد تولید خواهد کرد. از آنجایی که غدد فوق کلیوی بسیار کوچک می باشند، در صورت بروز سرطان می بایست تمامی غده برای برداشت توممور سرطانی حذف شود.
لاپاراسکوپی طحال
برداشت طحال در صورت بروز عفونت، سرطان،التهاب و یا آسیب انجام می شود. به جای استفاده از یک برش بزرگ در شکم، از تعداد محدودی برش کوچک استفاده می شود. از طریق این برش ها تجهیزات پزشکی جراحی وارد بدن بیمار شده و با کمک یک نمایشگر، جراح قادر خواهد بود تا طحال را خارج سازد.
لاپاراسکوپی برداشت روده بزرگ
علی رغم اینکه این جراحی می تواند با استفاده از روش های سنتی (عمل کامل باز) انجام شود، بیشتر بیماران روش لاپاراسکوپی را ترجیح می دهند، زیرا برش ها در این روش کوچک تر و سرعت بهبود در آن بیشتر است. لاپاراسکوپی برداشت روده برزرگ با خونریزی و درد کمتر برای بیمار همراه است. بیشتر بیماران مبتلا به سرطان روده تحت این عمل جراحی قرار می گیرند. فرایند در این جراحی به اندازه شیوه های سنتی ایمن می باشد.
جراحی ریفلاکس معده به مری
اولین قدم برای درمان بیماری رفلاکس معده مشاوره شما با پزشک متخصص در این زمینه می باشد. این در حالی است که استفاده از دارو تنها به رفع و درمان نشانه های بیماری کمک می کند، اما علت اصلی بازگشت معکوس اسید از معده درمان نشده باقی می ماند. در صورتی که با استفاده از دارو قادر به رفع نشانه های بیماری نباشیم، با استفاده از جراحی، نقایص و یا وضعیت غیر عادی موجود در معده قابل درمان است. نتایج نشان داده است که جراحی در بیش از 95 درصد بیماران، اثر درمانی خود را در بلند مدت حفظ کرده و عملکرد طبیعی معده و مری (esophageal) را که مانع از برگشت اسید می شوند، به بیمار باز می گرداند.
لاپاراسکوپی ترمیم فتق
فتق عموما به عنوان نقص در عضلات دیواره شکم شناخته می شود که در نتیجه آن برآمدگی مشخصی در زیر پوست ایجاد می شود. در برخی موارد، این نقص موجب ناراحتی و مشکل در روند زندگی فرد نمی شود، اما در صورت حمل اجسام سنگین، سرفه و کشش با درد مواجه می شود. ناراحتی با حس دردی تیز و سریع و یا درد ممتد و خفیف تر احساس می شود که تا پایان روز میزان آن افزایش می یاید. این برآمدگی ها عموما در ناحیه ناف (زیر شکم)، هر دو کشاله ران و یا در محل برش جراحی های قبلی مشاهده می شوند.
لاپاراسکوپی کیسه صفرا
کیسه صفرا عضوی به شکل میوه گلابی در بدن است که در زیر کبد قرار داشته و وظیفه جمع آوری و آزادسازی صفرا (زردآب) را بعد از خوردن به عهده دارد و از این طریق به فرایند هضم در بدن کمک می کند. در صورت عدم توازن و تعادل صفرا و دیگر مواد شیمیایی موجود در کیسه صفرا، احتمال بروز سنگ کیسه صفرا و ناراحتی آزار قشای داخلی کیسه صفرا وجود دارد که در نتیجه آن، علائمی مانند درد و سوزش قلب، درد ناحیه شکم، تشویش و حالت تعوع بروز می کنند. در اغلب موارد، سنگ کیسه صفرا با جراحی درمان می شود.
شماره صفحه: 1 از 1