اخبار پزشکی
شماره صفحه: 1 از 1
جرااحی روباتیک
استفاده از ربات‌ها هنگام جراحی موجب افزایش دقت جراح حین عمل می‌شود. ربات‌ها قادرند بدون لرزش و با دقت بالا برش‌های مورد نظر جراح را ایجاد کنند، از جهتی دیگر استفاده از این ربات‌ها موجب صرفه‌جویی در وقت می‌شود. از مزایای این روش برای بیمار می‌توان به کاهش دردهای بعد از عمل، اسکار کمتر، خونریزی کمتر و خطر کمتر عفونت و همچنین کوتاهی دوره بستری در بیمارستان و تسریع دوره بهبودی و بازگشت سریع‌تر به فعالیت روزمره اشاره کرد که از 3 قسمت اصلی تشکیل شده است: - ربات اصلی که درکنار بیمار قرار می‌گیرد و 4‌‌بازو و یک دوربین اندوسکوپ با قدرت بزرگنمایی بالا دارد که در خدمت دست و چشم جراح هستند. - محلی برای نشستن و کنترل ربات توسط جراح. - یک رایانه که آنچه دوربین می‌بیند را به تصاویر سه بعدی تبدیل می‌کند.
جراحی متابولیک
نقل و انتقال و جذب مواد غذايي تنها وظيفه روده کوچک ما نيست. هورمونهاي مختلفي بوسيله روده باريک ترشح ميشوند که همه آنها در سيستم متابوليسم ما نقش مهمي دارند، که باعث نقش حياتي روده کوچک در فرآيند جذب مي شود. براي همين موضوع روده کوچک هم در پيشرفت و هم در درمان ديابت نقش دارد. روده کوچک ما شامل سه بخش مي شود. روده اثني عشر، روده تهي و روده دراز. کل درازي روده باريک بين 450 سانتيمتر تا 600 سانتيمتر قابل تغييرست. روده اثني عشري اولين بخش از روده کوچک است که طول آن حدود 20-25 سانتيمتر است که از انتهاي ماهيچه باب المعده شروع مي شود اين قسمت، خروجي معده را به روده کنترل مي کند.
جراحی بای پس معده با کمک روبات
سیستم جراحی داوینچی (The da Vinci Surgical System)، پلتفورمی روبوتیک محسوب می شود که برای گسترش و ارتقاء توانایی های جراح در طول فرایند جراحی طراحی شده است. جراح با استفاده از سیستم داوینچی برشی کوچک ایجاد کرده و یک دوربین 3 بعدی با کیفیت بالا را به همراه مجموعه ای از تجهیزات جراحی را وارد بدن بیمار می کند. جراح با استفاده از پیشانه کنترل دستگاه و با استفاده از تصاویربزرگ شده دریافتی از دوربین کیفیت بالا و سه بعدی از محل جراحی، در داخل بدن، حرکات دست خود را از طریق تکنولوژی های برتر رایانه ای به حرکات میلیمتری تجهیزات سیستم داوینچی تبدیل می کند.
روش ترکیبی پلیسه و حلقه معده
روش ترکیبی پلیسه و حلقه معده فرایند تحقیقاتی جدیدی است که در آن روش های حلقه معده (Gastric Banding) و پلیسه معده (Gastric Plication) با یکدیگر ترکیب می شوند. این روش ترکیبی شامل کاهش حجم معده از طریق ایجاد چین و پلیسه در انحنای خارجی معده می شود که در نتیجه آن حجم و سابز معده کاهش می یابد. بر خلاف آنچه در روش جراحی باز معده و یا گاستکرومی آستینی اتفاق می افتد، در این روش در ناحیه روده ها و مسیر آنها تغییری ایجاد نشده و از هیچ گونه گیره ای استفاده نمی شود. باندینگ پلیسیشن
روش حلقه معده بعد از جراحی بای پس معده
برای بیمارانی که برای کاهش وزن در تنش هستند و مجددا بعد از جراحی باز معده دچار اضاف وزن شده اند، هنوز امید برای بازیابی سلامتی وجود دارد. در این صورت شما برای انجام جراحی مجدد (بازنگری) چاقی نامزد می شوید تا بتوانید تمایل برای استفاده از خوراکی و احساس گرسنگی و اشتها را در خود کنترل نمایید و در نهایت موفق به کاهش وزن شوید.
جراحی گاسترکتومی لاپاراسکوپی معده( اسلیو )
جراحی لاپاراسکوپی گاستکرومی آستینی (جراحی برداشت معده) گاستکرومی آستینی روش محدود کننده ای در جراحی درمان چاقی است که بوسیله آن معده تا 15 درصد از حجم واقعی خود، کوچک می شود. این روش برای بیمارانی مورد استفاده قرار می گیرد که بیماری مفرط چاقی و اضافه وزن بسیار زیاد رنج می‌برند و به میزان کافی از سلامت برای تحمل جراحی باز معده، انحراف در سیستم گوارش (biliopancreatic diversion) و یا جراحی های سنگین مشابه برخوردار نیستند. با استفاده از این روش بیمار قادر خواهد بود بدون پیچیدگی های معمول در روش های جراحی دیگر، با سرعت بیشتری وزن خود را کاهش دهد. اما از آنجایی که جراحی روده در این روش صورت نمی گیرد، تاثیرات آن در بلند مدت کاهش می یابد.
جراحی چاقی ریویژنال
برای اغلب بیماران، جراحی به منظور کاهش وزن، نتایج بلند مدت و ارتقاء سطح سلامت و کیفیت زندگی را به همراه دارد. هر چند برای برخی از بیماران، جراحی نتایج مورد نظر را ایجاد نمی کند. برای این بیماران، جراحی ثانویه درمان چاقی یک گزینه محسوب می شود. جراحی ثانویه برای بیمارانی استفاده می شود که پیش از این تحت عمل جراحی درمان چاقی قرار گرفته اند و تجربه یک یا جند مورد از موارد ذیل را دارند
جراحی بدون برش ( لاپاراسکوپی)
جراحی تک برشه لاپاروسکوپی، آخرین متد جراحی برای کاهش تعداد و طول برش در فرایند جراحی است که در نتیجه آن یک برش بسیار کوچک ایجاد شده و یا بطور کلی از هیچ برشی استفاده نمی شود.
لاپاراسکوپی کاشتن حلقه معده
روش ترکیبی پلیسه و حلقه معده فرایند تحقیقاتی جدیدی است که در آن روش های حلقه معده (Gastric Banding) و پلیسه معده (Gastric Plication) با یکدیگر ترکیب می شوند. این روش ترکیبی شامل کاهش حجم معده از طریق ایجاد چین و پلیسه در انحنای خارجی معده می شود که در نتیجه آن حجم و سابز معده کاهش می یابد. بر خلاف آنچه در روش جراحی باز معده و یا گاستکرومی آستینی اتفاق می افتد، در این روش در ناحیه روده ها تغیر میر ایجاد نشده و از هیچ گونه گیره ای استفاده نمی شود. تحقیقات نشان داده است که نتایج کاشه وزن در روش پلیسه معده (Gastric Plication) مشابه نتایج حاصل در روش عمل باز معده می باشد که میزان پیچیدگی فرایند انجام آن با روش حلقه معده مشابه بوده و قادر خواهد بود مزیت های هر دو روش را در اختیار بیمار قرار دهد.
شماره صفحه: 1 از 1