اخبار پزشکی

لاپاراسکوپی کیسه صفرا

کیسه صفرا عضوی به شکل میوه گلابی در بدن است که در زیر کبد قرار داشته و وظیفه جمع آوری و آزادسازی صفرا (زردآب) را بعد از خوردن به عهده دارد و از این طریق به فرایند هضم در بدن کمک می کند. در صورت عدم توازن و تعادل صفرا و دیگر مواد شیمیایی موجود در کیسه صفرا، احتمال بروز سنگ کیسه صفرا و ناراحتی آزار قشای داخلی کیسه صفرا وجود دارد که در نتیجه آن، علائمی مانند درد و سوزش قلب، درد ناحیه شکم، تشویش و حالت تعوع بروز می کنند. در اغلب موارد، سنگ کیسه صفرا با جراحی درمان می شود.

لاپاروسکوپی کیسه صفرا

جراحی کیسه صفرا فرایندی است که در آن کیسه صفرای بیمار در هنگام بروز و ابتلای شدید به سنگ کیسه صفرا و یا دیگر مشکلات مرتبط با کیسه صفرا برداشته می شود. این فرایند یکی از رایج ترین جراحی ها در ایالات متحده امریکا می باشد این جراحی برای بسیاری از بیماران مبتلا به مشکلات کیسه صفرا به جز بیمارانی که پیش از این در قسمت های بالایی شکم تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، جراحی ایمنی تلقی می شود.


این جراحی را می توان با استفاده از شیوه لاپاراسکوپی انجام داد. در این روش از برش های کوچک متعدد به جای یک برش بزرگ برای حذف و برداشت کیسه صفرا از طریق سونوگرافی استفاده می شود. در این روش دیگر نیازی به برش عضلات شکم برای دسترسی به کیسه صفرا نمی باشد. از یک لوله لاپارکوسکوپی (وسیله لوله شکل جراحی بهمراه یک دوربین پیشرفته) و دیگر تجهیزات کوچک در درون برش ها استفاده میشود. با استفاده از لاپارکوپی بیمار سریعتر به روال عادی زندگی خود باز می گردد و از درد و اثر زخم (برش جراحی) کمتری رنج می برد. بیشتر بیماران همان روز عمل جراحی مرخص می شوند.


لاپاروسکوپی کیسه صفرا

با وجود اینکه لاپارکوپی کیسه صفرا برای بسیاری از بیماران روشی ایمن محسوب می شود، این جراحی مانند تمامی جذراحی های دیگر با ریسک همراه می باشد. برخی از ریسک های احتمالی شامل ، خونریزی، عفونت و صدمه به مجاری مایع صفرا و یا روده می باشد. این احتمالات نادر بوده و با انتخاب یک پزشک با تجربه برای جراحی کاهش می یابند.

زمان انتشار: (2 سال قبل)