جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک چیست؟

 

ماهیچه ها و پوست،با افزایش سن،خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته خود را از دست میدهند.

در مورد پلکها ، این اتفاق باعث چین و چروک در پلک پایین و افتادگی پلک فوقانی می شود.در این دوران همچنین شل شدن عضللات زیر پوست ، به چربی ها  اجازه میدند که شبیه یک بالش تجمع یابند. که باعث می شود این برامدگی به سمت جلو ظاهری شبیه به کیسه  پیدا کند.در برخی خانواده ها  بطور ارثی ،استعداد پوست اطراف چشم به حالت کیسه،خیلی زیاد است و این موضوع زودتر از تغییرات پوست نواحی دیگر می باشد.

این مشکلات غالبا صبح ها و نیز مواقع استرس و بی خوابی بیشتر مشاهده می شود.

مایعاتی که معمولا در طول روز در سراسر بدن توزیع و پخش می شود ،به هنگام شب در نواحی که پوست شل است، مثل پلکها، تجمع می یابد.افتادگی پلکها همچنین تحت تاثیر فرایند افزایش سن می باشد و بیشتر در پلک پایین مشهود می باشد. گاهی اوقات پوست شل شده در پلک فوقانی ،آویزان شده و روی مژه ها می افتد و محدوده دید را محدود می سازد.

 

شکل

کیسه ها در اثر تجمع چربی در اثر ضعیف شدن ماهیچه ها وشلی پوست پلک ها ایجاد می شود.

برای رفع این مشکل چه کاری می توان کرد؟

برداشتن پوست پلک (بلفاروپلاستی): در این روش پوستهای اضافه و چربی ها و برامدگی  ها برداشته شده و باعث می شود ظاهر آن خوب شده و پف صبحگاهی کمتر شود. گاهی پوست و چربی را برمی دارند و گاهی فقط چربی را از طریق ملتحمه و بدون برش بر میدارند که transconjunctival نامیده میشود .

نتیجه چیست؟

در افرادی که افتادگی پلک بصورت کیسه ای و ارثی دارند،ممکن است حتی در سن 20 سالگی به جراحی نیاز داشته باشند.تاثیر سن در پوست ،در اولین جایی که خود را نمایان می سازد ،پوست اطراف چشم می باشد و نیاز به برداشتن پوست اضافه می باشد.گاهی اوقات کمبود هورمون تیروئیدی (هیپوتیروئیدیسم) باعث افزایش تجمع چربی و پف آلودگی پلکها شده و گاهی اوقات نیز افزایش هورمون های تیروئیدی(هیپرتیروئیدیسم) باعث فزایش چربی اطراف چشم می شود.جراحی بلفاروپلاستی این مشکلات را برطرف می کند.

شکل                                       شکل

در این عمل،برش روی خط طبیعی پلک داده می شود.

بلفاروپلاستی به روش transconjunctival

محدودیت های این روش چیست؟

این مسئله بسیار مهم است که بدانید جراحی بلفارو پلاستی در محدوده استخوان اربیت انجام می شود و فقط چین و چروک های اطراف چشم را برطرف می کند وقادر به از بین بردن چین و چروک های روی گونه ها نیست.این جراحی باید بگونه ای انجام شود که پلک قادر به باز و بسته شدن باشد.در جراحی پلک فوقانی باید در حالت چشم باز، میزان پوست اضافی برای برداشتن اندازه گیری شود تا بعدا پلک قادر به بسته شدن کامل باشد.

بالا کشیدن ابروها بوسیله اندوسکوپ(لیفت ابرو) نه تنها باعث بالا بردن ابرو می شود بلکه به رفع چین های گوشه جشم که پاکلاغی نامیده میشوند را نیز رفع می کند.جراحی بلفاروپلاستی هیچ تاثیری روی تیرگی دور چشم ندارد.

چگونگی عمل جراحی:

بلفاروپلاستی همزمان پلک بالا و پایین میتواند انجام شود.این جراحی با بی حسی موضعی یا بیهوشی سطحی و یا بیهوشی کامل انجام می شود.در پروسه این جراحی،زمانی که پلک بالا چروک و یا پلک پایین نیز در ناحیه زیر مژه ها چروک می شوند،برش در خط طبیعی پلک انجام می شود.(به تصویر نگاه کنید).

برای از بین بردن چین های پاکلاغی و چین هایی که در اثر خندیدن در گوشه های چشم ایجاد می شوند،باید برش را بلندترانجام داد.در این جراحی پوست های اضافی و ماهیچه های شل شده برداشته می شوند.

اگر شما یک کیسه چربی در پلک،بدون افتادگی پلک دارید،جراح می تواند از طریق ملتحمه و بدون برش این کیسه چربی را بردارد.

با استفاده از لیزر نیز میتوان از طریق ملتحمه  برای سفت کردن وست دور چشم استفاده کرد.در این روش برش وجود ندارد اما ممکن است کمی  قرمزی بعداز لیزر پیش بیاید.

-بعداز جراحی بهتر است بمدت چند روز سر بالاتر از بدن قرار گیرد تا ادم و ورم کاهش یابد.کمپرس سرد کمک کننده است. جراح ممکن است ناحیه برش را بخیه کرده باشد یا از steri-strips  برای حمایت زخم استفاده کند که درین صورت می توان آن  را در صورت نیاز عوض کرد.شستن چشمها با آب مفید است و پزشک شما ممکن است قطره یا پماد چشمی تجویز کند.

-بخیه ها 3 تا 5 روز بعد برداشته میشوند و یا ممکن است بخیه ها جذبی بوده و نیاز به کشیدن نداشته باشند.گاهی ممکن است برای پلک پایین از steri strips  یا پانسمان بمدت یک هفته یا بیشتر استفاده شود.

بستن چشمها ممکن است بعد از عمل سخت باشد، که دلیل آن ادم و برداشتن پوستهای اضافه می باشد. اگر پلکها در طول شب بسته نشوند، قبل از خواب باید از پماد چشمی استفاده کرد. این اثرات تا زمانی که ادم فروکش کند،کم میشود.

-بعد از جراحی ممکن است آبریزش از چشم اتفاق بیفتد که بخشی از آن بخاطر ادم ملتحمه و بخشی نیز بخاطر ادم مجرای اشکی می باشد که در مورد اخیر ادم مجرای اشکی مانع تخلیه ترشحات طبیعی چشم شده و آبریزش اتفاق می افتد.

گاهی کبودی در ناحیه اتفاق می افتد که با آرایش و استفاده از عینک دودی می توان آن را پنهان کرد.خط برش و اسکار جراحی تا چند ماه بعد صورتی بوده و سپس به مرور زمان محو می شود.

خطرات و ریسکهای عمل کدامند؟

همه اعمال جراحی  خطراتی دارند.زمانی که جراحی توسط یک پزشک ماهر و قابل انجام شود، عوارض آن کمتر و ضعیف تر خواهند بود.

-شما با پیروی از دستورات قبل و بعد از عمل که جراح به شما می دهد می توانید عوارض را کم کنید.شما باید در مورد سوابق بیماری های خود اعم از تیروئید ، فشار خون ،دیابت و بیماریهای چشمی نظیر: کنده شدن شبکیه و گلوکوم (آب سیاه) به پزشک خود اطلاع دهید تا درصورت نیاز به پزشک متخصص ارجاع داده شوید.

-گاهی اوقات هماتوم (خون مردگی) در ناحیه عمل به وجود می آید که درصورت نیاز توسط جراح تخلیه می شود و یا بعداز 2 تا 3 هفته خودبخود بهبود می یابد.

-بعداز عمل ممکن است حاشیه پلک اندکی به سمت پایین کشیده شود که کاملا عادی است و علت آن تورم می باشد.

-گاهی ممکن است یک خط سفید در طول خط برش به وجود می آید یه نیاز به مراقبت خاصی ندارد   پزشک می تواند آن را با سوزن بردارد.

-کوری از عوارض بسیار نادر و ناشایع می باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته بندی

محبوب ترین مقاله ها

پوستی محکم و شکل‌دار با اسلیو معده: آیا این روش برای شما مناسب است؟
۱ مهر ۱۴۰۲

پوستی محکم و شکل‌دار همیشه یکی از عوامل مهم در زیبایی و جلب نظر بوده است. ...

راهکارهای اسلیو معده: رازی برای لاغری موثر
۱ مهر ۱۴۰۲

اسلیو معده به عنوان یکی از روش‌های محبوب برای لاغری و بهبود شکل بدن در دنیای ...

لیپوساکشن یا اسلیو معده؟ انتخاب صحیح را بیاموزید
۳۰ شهریور ۱۴۰۲

روز به روز، جراحی‌ها و روش‌های غیرجراحی برای بهبود ظاهر و زیبایی بدن در حال توسعه ...

دستگاه اندولیفت و موارد کاربرد غیرجراحی در بهبود ظاهر صورت
۳۰ شهریور ۱۴۰۲

مقدمه در دنیای امروز، زیبایی و جلوه جوانانه پوست یکی از اهمیت‌های بسیار بالایی دارد. از ...

اندولیفت و مراقبت از پوست در فصول مختلف سال: راهنمای تطبیق‌دهی
۲۶ شهریور ۱۴۰۲

مقدمه پوست ما یکی از عوامل مهم در زیبایی و جذابیت ماست. به عنوان اجزای مهمی ...

دستگاه اندولیفت و افزایش اعتماد به نفس: چگونه احساس زیبایی را تقویت کرد؟
۲۱ شهریور ۱۴۰۲

مقدمه داشتن اعتماد به نفس به عنوان یکی از عوامل مهم در زندگی انسان‌ها بسیار اساسی ...

برچسب ها