لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست؟

لیزر لیپولیز یک پروسه جراحی است که در طی آن چربی نواحی مختلف بدن،برطبق اندام فرد برداشته میشود.اگر شما مایل به انجام این جراحی هستید،لازم است ابتدا اطلاعاتی درباره مزایا و خطرات آن بدانید.در اینجا خلاصه ای از اندیکاسیون ها،درمانهای جایگزین ،آمادگی قبل از عمل ،خطرات و عوارض و مراقبتهای پس از عمل آورده شده است.

لیزر لیپولیز:

در بدن ما گلوکز بعنوان منبع تامین انرژی و سوخت سلولها می باشد.گلوکز اضافه در بدن در بافت چربی به چربی تبدیل شده و ذخیره میگردد.زمانی که بدن به انرژی اضافه نیاز دارد،چربی از بافت چربی آزاد شده و دوباره به گلوکز تبدیل میشود.

شکل

سلولهای چربی در سراسر بدن زیر پوست قرار دارند.گاهی در برخی افراد تجمع آنها در نواحی شکم، پهلوها، لگن و ران و بازوها و باسن و پشت و غبغب بیشتر است.چربیها همچنین در نواحی داخل شکم مثل معده و روده ها تجمع میابند که چربی احشایی نام دارند.ژنتیک و سن تعیین کننده محل تجمع چربیها نیز هستند.

زمانی که شما تصمیم به لاغر شدن میگیرید در طی رژیم لاغری،مایل به سوختن چربی در نواحی تجمع چربی مثل شکم و پهلوها هستید.رژیم گرفتن باعث کوچک شدن سلولهای چربی می شود اما تعداد سلولها کم نمیشود.بنابراین زمانی که رژیم خود را قطع میکنید و شروع به وزن گیری مجدد میکنید،در این نواحی مجددا چربی تجمع میابد.

لیزرلیپولیز یک تکنیک جراحی است که سلولهای چربی را از نواحی که مایل هستید برمیدارد.چربیهای زیر پوست از طریق شکاف کوچک و بااستفاده از اشعه لیزر که چربیها را لیز میکند و با یک میله یا کانولا به بیرون کشیده میشود.

عمل لیپولیز برای کوچک کردن سایز شکم،باسن ،ران پشت و پهلوها و غبغب استفاده میشود.نتیجه عمل دائمی نیست یعنی اگر شخص دوباره وزن اضافه کند ،چربی دوباره در نواحی لیپولیز شده و یا جاهای دیگر تجمع میابد.

آمادگی قبل از عمل:

قبل از عمل پزشک شما را معاینه میکند که ایا مناسب برای عمل هستید؟بیمارانی که بیمایهای خاص دارند و یا دچار ادم(ورم) هستند و یا عفونت دارند،کاندیدای جراحی لیپولیز نیستند.

درباره سوابق بیماری های خود و نیز داروهای مصرفی و حساسیت های خود  و نیز حتی مصرف داروهای گیاهی لاغری ،به پزشک بگویید.گاهی مصرف این داروها مورد توجه پزشک متخصص بیهوشی می باشند.

مصرف آسپرین و دیگر ضدانعقادها و نیز مسکنهایی مثل ایبوپروفن،و داروهای مشابه را 7 روز قبل از عمل قطع کنید زیرا خطر خونریزی حین و بعد از عمل را افزایش میدهند.

کسانی که وارفارین یا کومارین مصرف میکنند تا زمانیکه تست           آنها نرمال نشود نمیتوانند تحت عمل جراحی قرار گیرند.

قبل از عمل،پزشک پوست شما را از نظر خاصیت ارتجاعی بررسی میکند و نیز آنتی بیوتیک مناسب برای قبل و بعد از عمل به جهت پیشگیری از عفونت تجویز میکند.

بعداز جراحی شما نمیتوانید رانندگی کنید بنابراین حتما باخود همراه داشته باشید که شما را به منزل ببرد.

جراحی:

عمل لیپولیز ممکن است در مطب پزشک و یا کلینیک و یا بیمارستان انجام شود.پزشک ابتدا با ماژیک روی بدن شما ،نواحی که میخواهد لیپولیز کند را علامت گذاری میکند.سپس تیم بیهوشی آماده کار میشود.بسته به نظر متخصص بیهوشی،ممکن است شما بی حس شوید یا بی حسی موضعی همراه با بیهوشی خفیف، و یا ازکمر به پایین بی حس شوید(اسپاینال و یا اپیدورال) ویا بیهوشی جنرال شوید. که البته در بیهوشی جنرال شما کاملا بیهوش هستید اما در بقیه روشها شما خواب نیستید اما هیچ دردی حس نمیکنید.

پس از بیهوشی،ازطریق شکاف کوچکی که در پوست ایجاد میشود مقداری مایع در فضا تزریق میشود و که کمک به شکستن چربیها میکند سپس اشعه لیزر در فضا توسط رابط مخصوص تابیده شده و چربیها بیشتر لیز شده و سپس توسط میله یا کانولا که سایزهای مختلفی دارد بیرون کشیده میشود.و داخل یک محفظه جمع آوری میشوند.

گاهی لازم است از طریق سرم درمانی به کمبود حجم خون بیمار کمک کرد.بنابراین گرفتن یک آنژیوکت و دسترسی به ورید ضروری میباشد.

خطرات و عوارض:

لیزرلیپولیز نیز مانند دیگر جراحی ها عوارضی دارد که با شناخت آنها بهتر میتوانید تصمیم گیری کنید.و همچنین با شناخت این عوارض در صورت بروز،سریعتر برای درمان اقدام کنید.

این عوارض شامل:

-عوارض مربوط به بیهوشی:شامل تهوع و استفراغ،احتباس ادراری،سردرد،گلو درد و گاهی بندرت پنومونی

-عوارض مربوط به جراحی بطور کلی:در طی جراحی به طور کلی بیحرکتی فرد باعث احتمال بروز لخته در عروق خونرسان پاها میشود.این عارضه در طی چندروز پس از عمل احتمال بروز دارد که باعث صدمه به بافت های پا میشود.اگر این لخته حرکت کند و به عروق ریه منتقل شود باعث درد قفسه سینه شده ،تنفس کوتاه و تند شده و خطر مرگ به همراه دارد.بنابراین برای پیشگیری از چنین اتفاقی به بیمار توصیه میشود که سریعتر از تخت بلند شده و روزی 2 تا 3 بار قدم بزند و مایعات کافی مصرف کند.

-عوارض اختصاصی مربوط به لیپولیز:  عفونت و خونریزی و نیز اسکار کوچک ناشی از برش کوچک برای ورود کانولا.خطر عفونت خیلی کم و نادر میباشد که با تمیز نگه داشتن زخم  ومصرف آنتی بیوتیک می توان از عفونت پیشگیری کرد.خونریزی حین جراحی یا پس از آن ممکن است اتفاق بیافتد.بندرت نیاز به تزریق خون می باشد. کبودی ناحیه لیپولیز شده شایع می باشد و در عرض چند هفته بهبود می یابد.

محل برش کوچک روی پوست،بتدریج کوچکتر و کمرنگ میشود ولی به ندرت در برخی افراد بزرگتر و پررنگ میشود.

یکی از عوارضی که پس از جراحی لیپولیز به صورت نادر اتفاق می افتد،موج دار شدن و ناهمواری ناحیه لیپولیز شده است که با انتخاب  پزشک ماهر میتوان از آن پیشگیری کرد.این عارضه درمان نمیشود و با لیپولیز مجدد ممکن است بدتر شود.

یکی دیگر از عوارض ناشایع مربوط به لیپولیز،پارگی یا سوراخ شدن جدار شکم و ارگان های داخل شکم میباشد که در اثر ورود نوک کانولا  میباشد.در صورت بروز چنین حادثه ای جراح موظف به ترمیم بافت آسیب دیده می باشد.

شما ممکن است درنواحی لیپولیز شده احساس بی حسی و یا بلعکس حساسیت بیش از حد کنید که این علائم طبیعی میباشند ولی اگر ببش از چند ماه طول کشید به پزشک مراجعه کنید.

تورم و ادم در ناحیه لیپولیز شده طبیعی است و طی چندین هفته رفع می شود.گاهی در برخی افراد تا چند ماه طول میکشد.

_جراحی لیپوساکشن با اولتراسوند،بعلت داغ شدن نوک وسیله ممکن است سبب سوختگی شود.درطول جراحی پزشک به بالانس مایعات توجه کافی داشته و در صورت نیاز از طریق رگ به شما سرم تزریق میکند.

بعد از جراحی:

بسته  به میزان چربی برداشته شده و وسعت ناحیه لیپولیز شده،ممکن است بزودی مطب پزشک را ترک کنید و یا شب رادر کلینیک بمانید.از پزشک درباره مدت زمان بازگشت به فعالیتهای عادی روزمره بپرسید.

از محل ورود کانولا ممکن است تا چند روز مایع نشت کند.این حالت طبیعی است.گاهی پزشک برای تخلیه مایعات از درن استفاده می کند.

بعد از جراحی لیپولیز شما همچنین باید گن مناسب بپوشید تا نواحی لیپولیز شده را محکم بپوشاند.پزشک به شما طول مدت پوشیدن گن را می گوید.معمولا چند هفته.

همچنین پزشک به شما توصیه های دیگری می کند ازجمله :پوشیدن گن، مصرف آنتی بیوتیک و سطح فعالیتهای بدنی که پس از جراحی برای شما بی خطر است.درد و تورم تا یک هفته یا چند ماه بعد از عمل طبیعی است اما اگر بیشتر طول کشید ممکن است نشانه عفونت باشد پس سریعا به پزشک اطلاع دهید.

تاثیر جراحی لیپولیز بر زیبایی اندام شما ممکن است خیلی خوب و چشمگیر باشد اما اگر شما دوباره وزن اضافه کنید ممکن است چربیها دوباره در این نواحی یا جاهای دیگر تجمع یابد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته بندی

محبوب ترین مقاله ها

پوستی محکم و شکل‌دار با اسلیو معده: آیا این روش برای شما مناسب است؟
۱ مهر ۱۴۰۲

پوستی محکم و شکل‌دار همیشه یکی از عوامل مهم در زیبایی و جلب نظر بوده است. ...

راهکارهای اسلیو معده: رازی برای لاغری موثر
۱ مهر ۱۴۰۲

اسلیو معده به عنوان یکی از روش‌های محبوب برای لاغری و بهبود شکل بدن در دنیای ...

لیپوساکشن یا اسلیو معده؟ انتخاب صحیح را بیاموزید
۳۰ شهریور ۱۴۰۲

روز به روز، جراحی‌ها و روش‌های غیرجراحی برای بهبود ظاهر و زیبایی بدن در حال توسعه ...

دستگاه اندولیفت و موارد کاربرد غیرجراحی در بهبود ظاهر صورت
۳۰ شهریور ۱۴۰۲

مقدمه در دنیای امروز، زیبایی و جلوه جوانانه پوست یکی از اهمیت‌های بسیار بالایی دارد. از ...

اندولیفت و مراقبت از پوست در فصول مختلف سال: راهنمای تطبیق‌دهی
۲۶ شهریور ۱۴۰۲

مقدمه پوست ما یکی از عوامل مهم در زیبایی و جذابیت ماست. به عنوان اجزای مهمی ...

دستگاه اندولیفت و افزایش اعتماد به نفس: چگونه احساس زیبایی را تقویت کرد؟
۲۱ شهریور ۱۴۰۲

مقدمه داشتن اعتماد به نفس به عنوان یکی از عوامل مهم در زندگی انسان‌ها بسیار اساسی ...

برچسب ها