تغذیه قبل از خواب

تغذیه قبل از خواب

تغذیه قبل از خواب

اگر شما مواد غذایی را بوقتش استفاده کنید در آنصورت است که در زمان خواب نیز لاغر خواهید شد.اما اگر در زمان نادرست مواد غذایی را استفاده کنید در فردای آن روز شما چربی در بدنتان ذخیره می کنید.برای یک لاغری موفق لازم است ۲-۳ ساعت پیش از زمان خواب خود هیچ مواد غذایی به بدن نرسانید.البته قبل از خواب شما نباید زیاد احساس گرسنگی داشته باشید بلکه شما باید کمی‌ احساس گرسنگی کنید.در دوره کاهش وزن خود داشتن کمی‌ احساس گرسنگی در هنگام خواب میتواند مفید باشد.در این زمان بدن شما فرایند چربی‌ سوزی را انجام خواهد داد.

در غیر این صورت احتمالا چربی‌ سوزی رخ نخواهد داد.اما اکنون بیایید تصور کنیم که شما در زمان خواب تغذیه خود را انجام دهید.در این زمان بدن شما به خوبی‌ نمی‌تواند چربی‌ سوزی را انجام دهد و احتمال این وجود دارد که شما حتی چربی‌ بیشتری به دست آورید.هر زمان که شما تغذیه می‌کنید متابولیسم بدن کمی‌ افزایش می‌یابد.اما این افزایش سرعت در اواخر روز کم یا کلا تاثیر آن از بین میرود.شما دیگر نخواهید توانست از مزایای افزایش سرعت متابولیسم در زمان مصرف وعده غذایی در زمان خواب استفاده کنید.

منبع سایت ادکوان .زیرا که ساعاتی‌ پس از مصرف شام بدن به طور طبیعی خود را برای خواب آماده می‌کند.این عمل باعث ایجاد یک ناتوانی در سرعت متابولیسم میشود و دیگر شما در این ساعات نمیتوانید از مزایای افزایش متابولیسم استفاده کنید.چه باور کنید و چه باور نکنید تغذیه دیر هنگام در شب باعث میشود که کالری سوزی شما در روز بعد از آن نیز با مشکل مواجه شود.برای مثال میتوانیم بگوییم که شما مثلا در ساعت ۹:۳۰ شب یک ساندویچ و چیپس مصرف کردید.سپس شما ساعت ۱۰:۳۰ می‌خوابید و هنگامی که شما در ساعت ۸ صبح از خواب بیدار میشوید مطمئنا باید صبحانه خود را مصرف کنید.ولی‌ چون شب قبل از آن شما ساندویچ و چیپس مصرف کرده بودید احتمال اینکه احساس سیری کنید زیاد می‌باشد.بنابراین شانس اینکه شما وعده صبحانه خود را حذف کنید افزایش می‌یابد.در این صورت شما خود را از افزایش سرعت متابولیسم به واسطه‌ خوردن صبحانه محروم خواهید کرد.
نکات زیر را به یاد داشته باشید:
۱) مصرف بیش از حد مواد عذایی مخصوصاّ کربوهیدرات‌ها در اواخر شب باعث افزایش چربی‌ بدن شما خواهد شد.
۲) مصرف کربوهیدرات‌های با شاخص گلیسمیک بالا (پاستا، سیب زمینی‌، برنج سفید، شکر و…) درست قبل از خواب باعث افزایش سطح انسولین در بدن شده و تولید شبانه هورمون رشد را کند می‌کند.این موضوع بسیار بد می‌باشد زیرا که ۸۰% تولید این هورمون عضله‌ ساز و چربی‌ سوز در هنگام خواب می‌باشد.
۳) اگر بدن شما ۱۱ ساعت در حالت روزه داری باشد (مثلا ۸ شب تا ۷ صبح) آنوقت بدن شما از پنجمین ساعت (یعنی‌ ۱ شب به بعد) شروع به چربی‌ سوزی می‌کند و این فرایند تا صبح ادامه خواهد داشت.
در زیر نکاتی‌ را برای بهره برداری بیشتر از آخرین وعده غذایی که باید مصرف کنید برای شما بیان خواهیم کرد:
۱) سه ساعت قبل از خواب وعده غذایی خود را مصرف کنید.در این صورت شما زمان کافی‌ برای سوزاندن چربی‌‌ها را خواهید داشت و به احتمال زیاد تا صبح نیز زیاد احساس گرسنگی نخواهید کرد.
۲) در طول روز از وعده‌های غذایی متعدد، سالم و کوچک و با فاصله زمانی‌ ۳ ساعت مصرف کنید.این کار باعث میشود که شما در طول شب کمتر احساس گرسنگی داشته باشید.
۳) آخرین وعده شما باید شامل منابع پروتئینی بدون چربی‌ مثل سینه مرغ و کربوهیدرات‌های دارای فیبر مثل سبزیجات و میوه‌ها باشد.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته بندی

محبوب ترین مقاله ها

پوستی محکم و شکل‌دار با اسلیو معده: آیا این روش برای شما مناسب است؟
۱ مهر ۱۴۰۲

پوستی محکم و شکل‌دار همیشه یکی از عوامل مهم در زیبایی و جلب نظر بوده است. ...

راهکارهای اسلیو معده: رازی برای لاغری موثر
۱ مهر ۱۴۰۲

اسلیو معده به عنوان یکی از روش‌های محبوب برای لاغری و بهبود شکل بدن در دنیای ...

لیپوساکشن یا اسلیو معده؟ انتخاب صحیح را بیاموزید
۳۰ شهریور ۱۴۰۲

روز به روز، جراحی‌ها و روش‌های غیرجراحی برای بهبود ظاهر و زیبایی بدن در حال توسعه ...

دستگاه اندولیفت و موارد کاربرد غیرجراحی در بهبود ظاهر صورت
۳۰ شهریور ۱۴۰۲

مقدمه در دنیای امروز، زیبایی و جلوه جوانانه پوست یکی از اهمیت‌های بسیار بالایی دارد. از ...

اندولیفت و مراقبت از پوست در فصول مختلف سال: راهنمای تطبیق‌دهی
۲۶ شهریور ۱۴۰۲

مقدمه پوست ما یکی از عوامل مهم در زیبایی و جذابیت ماست. به عنوان اجزای مهمی ...

دستگاه اندولیفت و افزایش اعتماد به نفس: چگونه احساس زیبایی را تقویت کرد؟
۲۱ شهریور ۱۴۰۲

مقدمه داشتن اعتماد به نفس به عنوان یکی از عوامل مهم در زندگی انسان‌ها بسیار اساسی ...

برچسب ها